Plněné cupcakes s lemon curd

Citrónové sladkosti nejsou pro každého. Jak jsem totiž zjistila, panuje okolo nich spoustu předsudků. Myslím, že odpor k citrónovým zákuskům vznikl u mnoha lidí již v mládí, kdy se poprvé (a často naposled) setkali s výtvory typické trpké a umělé citrónové chuti v (post)socialistických kavárnách. Já citrónové věci miluju a mé oblíbené moto je „nejlepší sladké je kyselé“. Díky těmto citrónovým cupcakes plněným lemon curd se mi však podařilo přesvědčit již několik jedinců, aby přehodnotili své chuťové preference. Pochutnali si na nich i zapřísáhlí odpůrci citrónových zákusků. A tomu se říká úspěch! 🙂

recept na cupcaky

Mimochodem, v receptech se snažím často nakombinovat kontrastní chutě a zplodit tak harmonický celek. Takže kyselou náplň tady dosyta vyvažuje sladký krém.

Recept je ze starého blogu. Původní recept obsahoval klasický bílý cukr, který teď už nepoužívám. Nahradila jsem ho proto kokosovým cukrem. V krému z mascarpone jsem však zachovala moučkový cukr. Krém s kokosovým cukrem jsem ještě nezkoušela a nejsem si proto jistá výsledkem. Pokud nemáte kokosový cukr, můžete ho nahradit třtinovým.

INGREDIENCE (na cca 16 dortíků)

Těsto:

100 g hladké mouky

100 g polohrubé mouky

1 lžička prášku do pečiva

1/2 lžičky jedlé sody

1/2 lžičky soli

110 g másla

200 g kokosového cukru (nebo třtinového)

2 vejce

1/2 lžičky drcených vanilkových lusků

120 ml mléka nebo podmáslí

Lemon curd:

4 žloutky

70 g kokosového cukru (nebo třtinového)

70 ml citrónové šťávy

50 g másla

kůra ze 2 bio citrónů

Krém (topping):

750 g mascarpone

210 g smetany ke šlehání

3 lžíce moučkového cukru

POSTUP

1. Vytáhněte zavčas ingredience
Asi 2 hodiny předem vytáhněte vajíčka, máslo a mléko z ledničky. Ať to má vše pokojovou teplotu, jinak hrozí zdrcnutí. Pokud to nestihnete, alespoň mléko lehce nahřejte a máslo nechte mírně povolit v troubě.

2. Udělejte si lemon curd (citrónovou omáčku)
Lemon curd si můžete připravit klidně pár dní dopředu. V ledničce by měl v pohodě pár dní vydržet (pokud ho dřív nesníte).

3. Připravte vodní lázeň.
Na kastrůlek s vodou postavte skleněnou nebo nerezovou mísu (nebo další kastrůlek) odpovídající velikosti. Zapněte střední výkon a do kastrůlku nad vodní lázeň dejte rozpustit máslo s cukrem. Až se rozpustí, přidejte nastrouhanou citronovu kůru a šťávu z citrónů. Odstavte z plotýnky (to aby vám nevznikla mícháná vajíčka) a vmíchejte žloutky. Míchejte na mírném plameni do lehkého (opravdu pouze lehkého) zhoustnutí minutu až dvě. Lemon curd po vychladnutí ještě ztuhne. Navíc ho budete pravděpodobně ještě znovu zahřívat pokud ho připravujete dopředu.

3. Udělejte těsto

Předehřejte troubu na 180 stupňů. Na těsto smíchejte v míse zvlášť suché ingredience. V robotu vyšlehejte vejce s cukrem (jde to i metličkou, ale upadne Vám ruka) do lehké pěny. Přidejte povolené máslo, drcené vanilkové lusky a pomalu na střídačku vmíchejte po troškách suché ingredience a mléko. Pokud jste měli všechny ingredience v pokojové teplotě, mělo by vzniknout hezké a středně husté kompaktní těsto.

4. Upečte to
Těstem naplňte formu na cupcakes (vyloženou papírovými košíčky) asi do dvou třetin. Dejte péct na 15-20 minut do trouby (po 15 minutách proveďte „špejlový test:) Dortíky nechte vychladnout.

5. Naplňte to
Po vychladnutí vydlabejte doprostřed každého dortíku díru (klidně až ke dnu papírového košíčku). Mě to jde nejlíp malým ručním jadřinovačem. Omáčku lemon curd lehce zahřejte (pokud je studená). Lépe se s ní pak pracuje. Naplňte každý dortík až po okraj (čím víc omáčky, tím víc adidas;)

6.Vytvořte topping
V robotu vymíchejte na mírné (!) otáčky mascarpone spolu se smetanou ke šlehání. Nakonec přidejte moučkový cukr. Na závěr můžete na pár (!) sekund zapnout mixér na vyšší otáčky a krém pěkně „došlehnout“ (ale vážně opatrně, ať se to všechno nezdrcne). Krémem naplňte sáček se zdobící špičkou a nastříkejte na vychladlé naplněné cupcakes.

Zdobte podle své fantazie. Já zdobím nejradši kytkami, bylinkami a malým kouskem citrónu nebo limety.

Tip:

Pokud chcete dortíky posunout ještě o level výš, přidejte do krému z mascarpone trochu bílé čokolády (asi 100g). Jenom pozor, bílá čokoláda by měla být kvalitní jinak hrozí, že se nespojí s mascarpone (vlastní zkušenost). Doporučuju čokoládu z Lidlu, která tohle nedělá (a navíc je za dobrou cenu).
Postup se liší pouze v tom, že nejdříve rozpustíte na plotýnce čokoládu spolu se smetanou a směs dáte až do úplného (!) vychlazení do lednice. Ideální je toto udělat den předem. Dál je už postup stejný. V tomto případě doporučuju vynechat zcela moučkový cukr.

citrónové dortíky plněné