Pohankový chleba (bez lepku)

Tohle je  chleba, který upečte bez droždí i bez nutnosti vést kvásek. Dělám ho opravdu často a od té doby co jsem na bezlepkové stravě je to v podstatě jediný chleba, který si peču. A protože se mě na něj stále ptáte, přidávám recept i sem i když ho v podstatě peču stejně jako v pohankovém mlýně.

bezlepkový chleba recept

V pohankovém mlýně seženete i tu nejlepší mouku na jeho výrobu (my kupujem rovnou 5 nebo 10 kilová balení a odkaz na e-shop je tady).

Jedná se o tzv. neprůstřelný recept a zvládne ho i ta největší pekařská lopata. Fakt. Jediné co k němu potřebujete, je ta mouka. Kvalitní. A taky trpělivost. Zamíchaný je sice raz dva, ale kyne 24 hodin. I přesto je to ten nejjednodušší a zároveň nejchutnější (a snad i nejzdravější) bezlepkový chleba, jaký jsem kdy jedla. Tak jestli si ho upečete, dejte mi vědět, jestli jste z něj taky tak nadšení.

Recept

 • 0,5 kg kvalitní čerstvé pohankové mouky (nebo pohanky lámanky, kterou si umixujete ve výkonnějším mixéru na mouku)
 • 1 lžička soli
 • 1 lžička kmínu
 • 2 lžíce psylia
 • 2 lžíce pohanky lámanky (přidává se pro lepší kynutí, ale můžete vynechat)
 • 2 lžíce mletého lněného semínky (můžete vynechat)
 • 2 lžíce loupaných slunečnicových semínek (můžete vynechat)

Postup

 1. Lněné semínka rozemelte nebo rozdrťe v hmoždíři. Slunečnicové můžete nechat vcelku nebo taky klidně nasekat na menší kousky. Všechny ingredience smíchejte ve větší míse. Přidávám asi 700-900 ml vlažné vody (přilívejte postupně). Vemte vařečku a uhněťte těsto. Bude vám to trvat asi 10-15 minut. Mělo by vám vzniknout hladké těsto hustší konzistence.
 2. Přikryjte utěrkou a dejte na teplé místo na 24 hodin kynout. Pokud jste zvolili kvalitní a čerstvě namletou mouku, chleba sám o sobě zkvasí a začne kynout. Ne moc (nečekejte dvojnásobné zvětšení jako u lepkové chleba, spíš se těsto jen trochu nazvedne a chytne nakysou chuť i vůni).
 3. Po 24 hodinách vykopte těsto do (pokud možno uzavíratelné) formy na chleba nebo třeba zapékací mísy (já používám klasickou kovovou podélnou pečící formu a vykládám ji pečícím papírem). Nahoru můžete chleba ještě posypat semínky.
 4. Předehřejte si troubu na 230 stupňů. Do vyhřáté trouby vložte chleba a pečte zakryté (alespoň plechem nebo třeba alobalem) hodinu.
 5. Po hodině odkryjte a pečte ještě 15 minut. Měla by se vám na povrchu udělat hezká, křupavá kůrka.
 6. Vytáhněte, nechte vychladnout a pak už se do něj můžete pustit. Chleba tvrdne rychleji než klasický lepkový chleba, tak pokud ho nespotřebujete hned, doporučuju část zamrazit. Já si ho vždycky nakrájím na jednotlivé plátky a vyndávám z mrazáku podle potřeby.

(recept je inspirován stránkou pohankovymlyn.com)