Křehký jablečný koláč – apple pie (bez lepku)

Dlouho tu nepřibyl žádný recept a tak přidávám jeden na klasický jablečný koláč z „křehkého těsta“avšak bez lepku. Ty uvozovky proto, jelikož pravé křehké těsto obsahuje jen mouku a tuk a v tom mém jsou navíc i žloutky a cukr. Apple pie peču pravidelně i z klasické mouky (většinou špaldové nebo celozrnné), ale chtěla jsem vyzkoušet i jeho bezlepkovou variantu.

apple pie bez lepku

Upřímně jsem nečekala, že by křehké těsto bez lepku mohlo být vůbec křehké. Protože jak asi víte, právě lepek je u křehkého těsta tím podstatným. Kupodivu to však dopadlo daleko lépe, než jsem čekala. Klasické křehké těsto je u mě pořád TOP co se týče chuti a struktury. Avšak tahle bezlepková varianta mu slušně šlape na paty. Takže pokud si chcete dát taky od lepku na chvíli voraz nebo na něj máte intoleranci, doporučuju vyzkoušet.

Pokud nepřidáte do těsta žádný cukr (jde to i bez něj), do jablek použijete třeba med a koláč na závěr nepocukrujete, můžete z toho mít nakonec zdravý a lehký moučník. Sice je tam pořád ještě máslo, ale nějaký ten tuk je občas třeba, že jo.

INGREDIENCE

Na „křehké“ těsto:

 • 150 g kukuřičné mouky
 • 100 g pohankové mouky (nebo rýžové)
 • 180 g studeného másla
 •  80 g kokosového cukru (nebo obyčejného, popřípadě můžete cukr zcela vynechat)
 •    3 žloutky

Na jablečnou náplň:

 • 1250 g jablek (vcelku, nenakrájených)
 • šťáva z 1 citrónu
 • 80 g kokosového cukru (nebo medu)
 • 1 lžička skořice
 • 1/2 lžičky zázvoru
 • 1/2 vanilkového lusku nebo 1/2 lžičky drcených vanilkových lusků
 • 1 lžíce škrobu (kukuřičný, bramborový…)
 • 2 lžíce rumu

bezlepkový jablečný koláč

POSTUP

Mouku smícháme s cukrem a studené máslo nakrájíme na malé kousíčky.

Přidáme oddělené žloutky a vše lehce a krátce zpracujeme na těsto (já tohle přenechávám kuchyňskému robotu). Těsto zabalíme do fólie a dáme alespoň na 1 hodinu do lednice vychladit.

Mezitím si můžeme oloupat a nakrájet jablka. Pokud máte hodně malé jablíčka, přidejte jich víc. Většinu váhy totiž odkrojíte. Jablka krájím na čtvrtky a ty pak na tenké plátky. Házím do vody s kapkou citrónu ať mi nezhnědnou.

Nakrájená jablka okapeme a přendáme (bez vody) do kastrůlku. Přidáme šťávu z citrónu, všechno koření a rum. Povařím jen zlehka, asi 5 minut (záleží na tvrdosti jablek). Jablka by měla jen lehce změknout a nasát do sebe chutě koření, určitě je nechceme rozvařit. Takhle hotovu jablečnou směs necháme zchladnout na pokojovou teplotu.

Vyndáme si těsto z ledničky, oddělíme z něj asi 1/4 (na mřížku nahoru) a zbytek těsta vyválíme na tenkou placku jen o málo větší než máme formu. Dospod formy dáme vystřižené kolečko z pečícího papíru. Těsto přeneseme do formy a dno propíchneme několikrát vidličkou. Těsto předpečeme v troubě na 200 stupňů 10 minut ( já nezatěžuju těsto fazolemi, když ho propíchnu nikdy se mi nenafoukne a připadá mi, že s fazolemi se dobře a rovnoměrně nepropeče).

Na těsto dáme náplň z jablek. Zbytek těsta vyválíme opět na placku a pomocí rádla nebo nože nakrájíme jednotlivé proužky. Z těch pak vytvoříme mřížku. Začneme tak, že si uprostřed koláče utvoříme kříž. Další každý proužek pak naskládáme tak, aby byl jednou pod a jednou nad ostatními proužky. Zkrátka na střídačku ( je to jednodušší, než to zní).

Takto připravený koláč pečeme na 180 stupňů dalších 20-30 minut do lehkého zezlátnutí těsta. Nakonec ho můžeme pocukrovat.

Dobrou bezlepkovou chuť 😉