A jak se říká, kopřivou na vlasy nikdy nic nezkazíš. Spíš naopak. Kopřiva je jeden z největších vlasových pokladů, uctívaný a ověřený desítkami let. Pokud se podíváte například na fotky
Marie Treben (uznávané bylinkářky), nemůžete si nevšimnout jejich krásných a hustých vlasů, které ji zdobily do velmi vysokého věku. A právě tahle paní nedala dopustit na kopřivovou tinkturu, kterou tahala neustále a všude s sebou. Kopřiva podporuje nejen hustotu a sílu vlasů, ale také jejich růst a nadměrné vypadávání.
Samozřejmě od přírodních věcí se nedá čekat zlepšení za krátkou dobu. Není to otázka dnů, ale spíš měsíců a hlavně pravidelnosti. Ale o to větší a delší užitek by měla přírodní péče přinést. Nemůžu tedy slibovat, že vám po tomhle zázraku začnou růst vlasy do týdne neuvěřitelnou rychlostí a do měsíce budete Zlatovláska. Avšak pravidelným používáním spolu s masírováním vlasové pokožky může po čase dokázat téměř zázraky. Odzkoušeno, zaručeno.
Jediná věc, které jsem se při výrobě kopřivové vlasové vody obávala, byl alkohol. Přece jen pravidelná dávka alkoholu na pokožku nemusí dělat dobrotu. Na jednu stranu je alkohol přínosný. Dokáže z bylinky vytáhnout to dobré, zakonzervovat je a umožní účinným látkám proniknout hlouběji do pokožky. Zároveň „nakopne“ lenivé kořínky k růstu. Navíc pokožku odmastí, takže vlasy nebudou po aplikaci vlasové vody nijak zatížené. Naopak účes lehce natuží a udrží delší dobu svěží. Na druhou stranu přemíra alkoholu pokožku vysušuje, může způsobit lupy a při nadměrném používání se mohou vlasy naopak začít více mastit. Takže já byla k alkoholu hodně opatrná. Nikde na internetu jsem bohužel nenašla přesný postup toho, jak si vlastně kopřivovou či jinou vlasovou vodu vyrobit. Dočetla jsem se jen to, že bylinka se má louhovat asi dva týdny, nejlépe na slunci. Nic o poměrech následného ředění vodou, intenzitě používání atd. Takže jsem na to šla tak trochu po svém.
INGREDIENCE
Kořen kopřivy
Alkohol*
Levandule**
Voda
*Při nakládní bylinek se nejčastěji píše o obilném alkoholu. Nevím, zda je pro pokožku příznivější, ale nechtěla jsem nic riskovat a tak jsem sáhla po Pražské vodce, která se vyrábí z obilného lihu. Vzhledem ke kvalitě, ceně a dostupnosti mi přišla nejvhodnější.
**Přidávám jen pro vůni, nemusí být.
POSTUP
Na internetu se uvádí, že vlasová voda se vyrábí z oddenků a kořene kopřivy. Nikoli z listů. Kořen má totiž v sobě daleko víc účinných látek. Takže jsem stonky zbavila kopřivových listů a kořeny omyla. Chtěla jsem původně nakrájet pouze kořeny, ale řekla jsem si, že stonkem navíc nic nezkazím. Takže jsem to tam ve finále šoupla všechno. A množství? Čím víc, tím líp. Ideálně takové, abyste ho zcela ponořili do alkoholu.
K samotné výrobě jsem však použila kolegu Beama. Kořen jsem nakrájela, nasypala do láhve a zalila vodkou. Následně to celé postavila na slunné místo a nechala dva týdny (možná i kousek déle) louhovat. A takhle vypadala tinktura po 14 dnech.
Pro zředění s vodou jsem nakonec zvolila poměr 50:50. Někde jsem se totiž dočetla, že poměr alkoholu ve vlasové vodě by neměl nikdy přesáhnout 50% (aby to neškodilo pokožce). Jelikož Pražská vodka obsahuje 37,5% procenta alkoholu, dostáváme se tím na poměrně bezpečné číslo. Neřeknu vám jaké, jelikož procenta nejsou mojí silnou stránkou. Ale jestli to chce někdo spočítat, iniciativě se meze nekladou;)
Pro každodenní používání jsem zvolila starou skleněnou lahvičku od
Růžové vody z Purity Vision. Přišlo mi šikovné dávkování pumpičkou a také dávám přednost skleněným obalům před těmi plastovými. Díky pumpičce se dostanu až ke kořínkům vlasů, což mi u jiných vod (například u
Nimbové od Hauschky) dělalo vždy problém. Jediný zádrhel zůstal ve vůni. I přes velké množství kopřiv jsem stále cítila
vodkový odér.
Ve finále jsem teda do lahvičky nasypala ještě trochu sušené levandule, která se v tinktuře krásně uvolnila. Nanášení vlasové vody se tak pro mě stalo nejen léčivo, ale i aromaterapeutickou záležitostí 🙂