Slaný paleo quiche (bez lepku, bez laktózy)

 Pro všechny, kteří nejí nemohou nebo nechtějí jíst mouku a mléčné výrobky, přidávám recept na tzv. „paleo“ quiche. Tento koláč je přirozeně bez lepku i bez laktózy. Základem paleo quiche je „těsto“ z mandlové mouky a náplň je tvořena směsí vajíček a kokosového mléka. Co dál do náplně přidáte už je vlastně úplně ve vaší režii. Já pekla tento slaný quiche s mladým špenátem, žampióny, opečenou červenou cibulí a jarní cibulkou. Je to můj léty (a mnoha Restaurant days) ověřený recept.

paleo-quiche

Mandlovou mouku si můžete koupit buď hotovou (mají ji většinou v obchodech se zdravou výživou, v cukrářských prodejnách i v některých supermarketech). Já raději dělám to, že si koupím mandle a ty následně během pár chvilek v mixéru proměním na mouku. Klidně použijte i ty neloupané.

Přepuštěné máslo  je moje oblíbená ingredience. Neobsahuje mléčný tuk a je daleko zdravější a výživově hodnotnější než máslo obyčejné. Vyrobíte si ho přepuštěním buď sami doma nebo si ho můžete koupit.

INGREDIENCE

(na koláčovou formu o průměru 28 cm)

Těsto:

200g mandlové mouky nebo mletých mandlí

100 g přepuštěného másla (ghí)

2 vejce

1/2 lžičky soli

Náplň:

8 vajec

80 ml kokosového mléka

4 hrsti mladého špenátu

200 g žampiónů

2 středně velké červené cibule

2 jarní cibulky

Koření:

1/4 mletého muškátového oříšku

himalajská sůl

čerstvě mletý pepř

Na smažení:

lžíce přepuštěného másla

 POSTUP

1. Smíchejte mandlovou mouku s máslem. Přidejte vajíčka a sůl a vytvořte „těsto“. Dejte ideálně uležet do ledničky asi na 20 minut.

2. Těsto nelze příliš válet a tak ho do formy zkrátka co nejlépe napěchujte rukama. Bude dost lepivé,  ale nebojte se toho a klidně si navlhčete ruce vodou. Čím tenčí vrstva se vám podaří vytvořit, tím lepší bude výsledná chuť koláče. Příliš tlustá vrstva způsobí suchý koláč a to nechceme. Formu v tomto případě nevymazávám.

 3. Dejte těsto předpéct do trouby na 200 stupňů asi na 10-15 minut. Doporučuju dát si pod mřížku s koláčem ještě plech, obzvlášť pokud máte dvoudílnou vyklápěcí formu. Máslo má tendenci kapat ven. Těsto bude možná vypadat trochu nepřesvědčivě a dost mastně, ale nenechte se tím nijak rozhodit.

4. Mezitím si můžete připravit náplň. Rozmíchejte 8 vajec s kokosovým mlékem.

5. Cibuli a žampióny nakrájejte na proužky a osmažte na troše přepuštěného másla. Pak přidejte do pánve čerstvý špenát a jen zlehka nechte zavadnout. Osolte a opepřete.

6. Přidejte nakrájenou jarní cibulku a odstavte z plotny. Zalijte vše připravenou směsí z vajec a kokosového oleje, přidejte muškátový oříšek a  takto připravenou náplň vlijte na předpečené těsto.

 7. Pečte dalších 30-45 minut. Těsto by nemělo být při pohnutí s formou tekuté, ovšem nemělo by být ani příliš upečené jinak bude koláč suchý. Zkuste do něj zkrátka píchnout špejlí a uvidíte. Vajíčka nesmí být syrová, ale ani úplně dopečená.

Koláč můžete jíst ještě teplý, ale doporučuju ho upéct raději dopředu a vychutnat si ho uleželý. Kupodivu mi takto chutná mnohem víc a má i mnohem lepší konzistenci.

Je to ideální parťák na cesty (když nevíte, co zdravého s sebou na výlet do batohu). Je velmi sytý a pravděpodobně vám bude k doplnění energie stačit už jeden kousek.