Rychlý kuskusový salát

Zde jsou neznámá fakta o kuskusu: Druhé kus přidali až v roce devatenácet…blablabla
To je první věc, na kterou si vždycky vzpomenu když se řekne kuskus. Jo, viděla jsem ty Přátelé asi už přespříliškrát…:)

Přes léto dělám moc ráda tento rychlý kuskusový salát. Je lehký, dobrý a jednoduchý. Zkrátka ideální letní jídlo. Baví mě jeho nadýchanost, to jak nechá vyniknout jednotlivým surovinám a když si ho kousek po kousku nabírám na vidličku, cítím se jako v čajovně. A čajovňáckou atmosféru já moc ráda. Taky ho můžete naaranžovat na růžičky ledového salátu a podávat jako takovou lehkou jednohubku při letních posezeních.

kuskusový salát

INGREDIENCE

(na jednu větší mísu)

1 menší hrnek kuskusu

 1 lžíce přepuštěného másla (nebo olivového oleje)

1 červená cibule

 1 malá sklenice černých oliv

5 plátků sušených rajčat naložených v oleji

1 balení baby špenátu

1 plechovka malých bílých fazolí

balkánský sýr (nebo sýr feta)  na posypání

pár kapek limetkové šťávy

sůl

pepř

POSTUP

Kuskus jsem připravila podle Florentýny, která má postup jeho přípravy vychytaný. Najdete ho tady.

1.Kuskus nejdřív nasucho opražte na pánvi. Pak přidejte olej či jiný tuk a promíchejte. Každé zrnko kuskusu by se mělo krásně obalit.

2. Následně kuskus zalijte horkou vodou (v poměru 1:1,6). Na jeden hrnek kuskusu je to jeden a větší půl hrnku vody. Kuskus je lepší zalívat v širší míse a pěkně ho rozprostřít aby se zbytečně nemačkal a byl kyprý.

3. Zakryjte talířem nebo fólií a nechte 10 minut odpočívat.

4. Hotový kuskus osolte asi lžičkou soli a lehce opepřete. Dejte ven vychladnout.

5. Mezitím si nakrájejte veškerou zeleninu na malé kousky a fazole sceďte od nálevu.

6. Vychladlý kuskus nakonec promíchejte se zeleninou a fazolemi, přikápněte pár kapkami limetky a dosolte a dopepřete podle chuti. Ideálně dejte ještě vychladit celé dílo do lednice.

7.Podávejte posypané balkánským sýrem (nebo sýrem feta).

Tento kuskusový salát můžete samozřejmě obměňovat podle toho, co dům dá. Přidejte bylinky ze zahrádky (petrželku, mátu nebo různé druhy listových salátů), dochuťte kořením (chilli, kurkuma, koriand, to všecko bude fungovat…). Díky kuskusu, olivám a fazolím je to opravdu plnohodnotné jídlo, které zasytí. Skvělý je však i jako příloha k letním grilovaným pochoutkám.

Tak dobrou chuť a hezké léto! ♥

studený kuskusový salát