Proč používám pleťové oleje místo krému
Většina lidí, kteří na oleje přecházejí se bojí, že pleťové oleje příliš mastí nebo naopak vysušují. Měla jsem stejné obavy a proto jsem se taky olejům dlouhou dobu vyhýbala. Mám smíšenou, pórovitou pleť a tak představa něčeho tak mastného, jako je olej obličeji pro mě byla nepředstavitelná. Stačilo se však naučit používat pleťové oleje správným způsobem. Pokud dodržíte několik zásad uvidíte,že možná ke krémům stejně jako já jen tak nevrátíte.
Proč olej
Naši kůži chrání lipidový film, který zajišťuje ochranu kůže a zvyšuje její větší odolnost. Brání vyplavování látek rozpustných ve vodě a zvyšuje imunitu pokožky vůči chemickým látkám. Ovšem kvůli pravidelnému mytí pleti tento film neustále oslabujeme a kůži odmašťujeme. Přirozená ochranná bariéra mizí a právě proto je podstatné mastnotu do pleti zase navrátit.
Pleťové krémy obsahují často velmi mnoho látek a někdy jsou mezi nimi bohužel i více nebo méně škodlivé chemikálie. Navíc čím komplikovanější je jejich složení, tím menší je pravděpodobnost, že nám opravdu sednou. Což se nemusí projevit hned, ale až s postupem času. Krémy také většinou obsahují alkohol pro konzervaci. U přírodního, za studena lisovaného kvalitního oleje naopak přesně víte, co si na pleť dáváte. Ne nadarmo se říká, že v jednoduchosti je krása. Pleťový olej vaši pokožku nezatíží a ona se také bude pravděpodobně mnohem rychleji regenerovat.
V mém případě tak paradoxně došlo k menšímu ucpávání pórů a pleť se mi vyčistila.
Velkou výhodou olejů je navíc jejich UNIVERZÁLNOST. Olej můžete nanášet nejen na pokožku, ale taky na tělo a vlasy. Na vlasy se hodí zejména kokosový, arganový, avokádový nebo makadamiový. Pokud chcete olej použít po umytí vlasů, naneste jej na ještě vlhké vlasy a hlídejte si pečlivě množství. Stačí pár kapek, jinak budou vlasy po uschnutí mastné. Možná bude chvíli trvat, než vychytáte to správné množství, takže to nevzdávejte a začněte opravdu s 3-5 kapkami, které rozetřete nejdříve v dlaních a pak nanesete rovnoměrně do spodních délek vlasů.
Jak na ně
1. TEN SPRÁVNÝ OLEJ NA SPRÁVNÝ TYP PLETI
Není olej jako olej a existuje spoustu druhů, které mají nejrůznější účinky. Prvním pravidlem je – vždy si vybírejte z kvalitních, za studena lisovaných olejů. Výběr oleje je subjektivní záležitost a tak vám v tomhle nemůžu vůbec radit. Oleje je ovšem fajn střídat (pleť to má hodně ráda) nebo zvolit namíchané směsi několika druhů olej.
Obecně se můžete odpíchnout od tohoto:
Zralá pleť – šípkový olej, arganový olej, malinový olej, rakytníkový olej, opunciový olej nebo olej z granátového jablka
Suchá pleť – kokosový olej, olivový olej, makadamiový olej, meruňkový olej, arganový olej
Mastná/smíšená a pórovitá pleť – jojobový olej, hroznový olej, pupalkový olej, světlicový olej, konopný olej, brutnákový olej, olej z kukuřičných klíčků
Citlivá pleť – mandlový olej, jojobový olej, olej z černého kmínu, makový olej, pupalkový olej
2. NAVLHČENÁ PLEŤ = ZÁKLAD ÚSPĚCHU
Alfou a omegou při práce s oleji, jak u pleti tak pokožky celého těla a vlastně i vlasů, je vlhčení. Olej uzamyká v pleti vlhkost, chrání ji před vnějšími vlivy a tvoří přirozenou ochrannou bariéru. Z dlouhodobého hlediska by ale samotný olej pleť vysušoval. Proto je potřeba spolu s olejem v pleti uzamknout i vláhu. Navlhčete proto před nanesením oleje vaši pleť vodou. Díky navlhčení se olej také lépe roztírá a vsakuje do pokožky.
Postačí obyčejná voda z kohoutku, ale pokud si chcete dopřát něco lepšího sáhněte po květinové vodě. Existuje spoustu druhů, navíc se prodávají v praktických rozprašovačích, kterými postříkáte obličej před nanesením. Druhou variantou je dát si do dlaně pár kapek tekutiny, do ní nakapat olej a tuhle emulzi pak nanést na obličej.
3. SPRÁVNÉ MNOŽSTVÍ, SPRÁVNÝ ZPŮSOB
Obzvlášť pokud máte mastnější a pórovitou pleť jako já, větší než dostatečné množství oleje může na vašem obličeji udělat doslova paseku. Na celý obličej vám stačí jen asi 3 kapky oleje. Přidejte ještě 2 do dekoltu a je to. Jestli má vaše pleť sklon\ k ucpaným pórům, klidně úplně vynechávejte bradu, spánky, oblast okolo rtů nebo jiné části, kde se vám pleť mastí nejvíc. Olej jemně vmasírujte do pleti bříšky prstů postupným vklepáváním. Někdy po nanesení používám ještě masážní váleček nebo quashu s minerálních kamenů, kterými si olej do pleti ještě víc zapracuju.
Oleji trvá podstatně déle oproti krému než se do pleti vsákne. A jestli máte i po 10 minutách pocit, že olej zůstal na povrchu, odsajte ho papírovým kapesníčkem a příště použijte ještě menší množství.
4. SPRÁVNÉ SKLADOVÁNÍ
Pleťové oleje neobsahují konzervanty. V jejich přirozené formě to nepotřebují a tak je do nich výrobci (většinou) nepřidávají. To je moc fajn pro pleť, ale neznamená to, že se takový olej nemůže zkazit. Rostlinné oleje totiž podléhají oxidaci, neboli žluknutí. Děje se to, pokud je olej delší dobu pobývá někde při vyšších teplotách nebo na sluníčku.
Dejte proto přednost raději olejům v tmavě hnědém nebo fialovém skle. Stejně tak se i doma snažte olej chránit před sluncem, vysokými teplotami a během letních měsíců je přesuňte raději do lednice. Pokud olej zžlukne, poznáte to podle změny barvy a hlavně vůně. Ta bude nepříjemně zatuchlá. Takový olej dál určitě nepoužívejte. Nic dobrého už vám nepřinese. Když však olej správně uskladníte, většinou vám doma vydrží až 18 měsíců.
Jaké oleje používám já
Co se týče druhů olejů, na moji pleť (smíšená, pórovita spíše mastná a se sklony k zanášení) používám nejraději mandlový, jojobový, malinový, arganový, opunciový, sezamový, šípkový a z hroznových jader.
Úplně ze všech mi pak nejvíc sedí opunciový – to je naprosté blaho pro moji pleť. Opunciový olej se řadí mezi tzv. „suché“ oleje takže se po něm pleť vůůbec neleskne (když ho nanesete správně) a vůbec mi neucpává póry. Je taky údajně nejepší na vrásky a přezdívá se mu „přírodní botox“. Nevýhodou tohoto oleje je pak jeho cena. Jedná se o vůbec nejdražší druh oleje (jóó já si umím vybírat:)
Řešením je používat ho jen na oční okolí, což jsem taky zpočátku dělala. Nakonec jsem však neodolala a nanášela ho na celou pleť. I tak mi vydrželo nejmenší balení (10 ml) skoro půl roku. Druhým favoritem je pro mě mandlový olej, který moje pleť snáší velmi dobře a připadá mi takový zkrátka jemný k mojí pleti. Ostatní oleje jsou řekla bych tak na stejno. Samozřejmě záleží i na značce.
Co se týče značek, nejvíce mi sedí oleje značky Sagrada Natura (opěvovaný opunciový olejíček mám právě odtud). Dále pak olejíčky značky Kvitok (dříve Navia), který koupíte třeba na e-shopu Econea. Taky mám ráda oleje od Nobilis Tilia. Všechny 3 značky jsou lokální a udržitelné. Nobilis i Sagrada Natura jsou česká firma, Kvitok slovenská a Sagrada Natura nakupuje arganový a opunciový olej v Maroku přímo od malé ženské manufaktury, kde se pracuje ve fair trade podmínkách. Takže jejich podpořením, tvoříte lepší svět. A to se počítá! 😉
Tak (nejen) podzimnímu olejíčkování zdar!