Polévka z pečených paprik (vegan, bez lepku)
Jsem velký milovník polévek a musím říct, že tuto jsem si obzvlášť zamilovala. Je pikantní, krémová a přitom zasytí. Beru ji jako obměnu své milované rajčatové, kterou bych mohla jíst téměř denně.
Pokud jste ještě nikdy neměli tu čest s pečenými paprikami, je na čase tuhle delikatesu vyzkoušet. Opečené papriky stáhnuté ze slupky tvoří úžasný základ pro mnoho receptů. Jsou navíc plné vitamínu a minerálů. Červená paprika má v sobě zhurba 4x více vitamínu C než pomeranče nebo citróny. Obsahuje také velké množství flavonoidů, což jsou silné protizánětlivé antioxidanty, které chrání naší oběhovou soustavu.
Recept
(pro 4 osoby)
- 4 velké papriky (ideálně červené kapie)
- 1 velká cibule
- 4 stroužky česneku
- olej na smažení
- rozmarýn (sušený nebo čerstvý)
- tymián (sušený nebo čerstvý)
- sušená sladká paprika
- chilli
- sůl
- pepř
- třtinový cukr (nebo javorový sirup či jiné sladidlo)
- 1 lžíce rajčatového protlaku (lze vynechat)
- 0,7 litru zeleninového vývaru nebo vody
- 250 ml rostlinné smetany či kokosového mléka (můžete použít i klasickou zakysanou smetanu)
- 1/2 limetky (pokud jste použili zakysanou smetanu, můžete zcela vynechat)
- čerstvá petrželka na dozdobení
Pro sytější verzi polévky:
- 200 g uvařených fazolí
- chlebové krutony
Postup
Rozpalíme troubu na 200 stupňů a vložíme do ní celé papriky. Pečeme asi 20-30 minut. Papriky by měly být až lehce spálené a mít na sobě místy hnědé „puchýřky“. Zase to ale nepřežeňte. Takto opečené papriky vyndáme a dáme zapařit do mísy, kterou přikryjeme pokličkou nebo talířem. Necháme pár minut ležet a pak z nich stáhneme slupku a odstraníme zrníčka. Mělo by to jít krásně a téměř samo.
Cibuli nakrájíme nadrobno a opečeme dozlatova na oleji. Přidáme najemno nasekaný česnek a opět krátce opečeme. Přihodíme oloupané papriky, osolíme, opepříme, přisypeme sladkou papriku, trochu tymiánu a rozmarýnu a všechno koření krátce zarestujeme. Přidáme i protlak a lžíci až dvě cukru a lehce zkaramelizujeme. Pak hned podlijeme vývarem nebo vodou, zahřejeme k bodu varu a krátkou chvíli (stačí 5 minut) lehce povaříme.
Nakonec polévku rozmixujeme dohladka ponorným mixérem a přilijeme smetanu. Přidáme pár kapek limetkové šťávy (pokud jste zvolili zakysanou smetanu, limetku vynechte) a podle chuti můžeme ještě dosladit třtinovým cukrem, dosolit, dopepřit, přidat chilli nebo více rozmarýnu či tymiánu. Polévka by měla mít vyváženou sladko-kyselou a mírně pálivou chuť.
Pokud chcete polévku opravdu sytou, přidejte ještě uvařené fazole a chlebové krutony. S fazolemi a krutony polévka opravdu zasytí a zastoupí i hlavní jídlo. Před podáváním dozdobte čerstvou petrželkou. Dobrou chuť 😉