Lněné krekry (bez lepku)

Lněné krekry si dělám jako náhradu pečiva už nějakou dobu. Jsou opravdu jednoduché na přípravu, výživné a vydrží dlouho čerstvé (skladuju je v suché krabici na temném místě). Navíc jsou perfektní na cesty takže je tahám všude ssebou. Pokud tedy nejíte pečivo nebo máte bezlepkovou dietu (já už od ní sice pomalu upouštím protože moje celiakie se dává na ústup ale lněné krekry jím pořád protože jsou zdravé a dobré), jsou pro vás jako stvořené.

krekry ze semínek recept

Recept 

(na 1 plech)

  • 100 g lněných semínek (50 g celých a 50 g drcených)
  • 200 ml vody
  • 1 lžičku soli
  • 1 lžíci sušených rajčat v oleji (můžete vynechat)
  • 1 lžičku bazalky
  • 1 lžičku oregana

semínkové krekry recept bez lepku

Postup

Lněná semínka rozdělíme na 2 půlky. Tu jedno vložíme do mixéru a rozmixujeme nebo rozemeleme v mlýnku. Pak nasypeme umletá i celá semínka do větší mísy a zalijeme všechno vodou. Krekry uděláte i z celých semínek, ale rozdrcená drží lépe pokupě. A hlavně jejich rozmělněním uvolníme všechny výživné látky.

Do směsi přisypeme sůl, koření a co nejjemněji nakrájená sušená rajčata. Necháme to vše asi 1 hodinu nabobtnat. Směs bude mít lepivou konzistenci a mezi semínky se vytvoří takový bílý “sliz”, který to vše drží pohromadě.

Troubu rozehřejeme na 160 °C (ideální je horkovzduch), směs navrstvíme v tenké vrstvě (max 0,5 cm) na plech vyložený pečicím papírem. Krekry pečem dokřupava necelou hodinu. Pak vytáhneme a necháme na plechu vychladnout.

Vychladlý plát sundáme z pečicího papíru a nalámeme nebo nakrájíme na menší kousky. Můžeme zvolit velikost mini krekrů, která se hodí místo chipsů k uzobávání nebo třeba jako alternativa k nachos k namáčení do různých omáček. A jdyž plát nakrajíme na plátky o velikosti chleba, můžeme je zase používat, mazat a obkládat jako klasický chleba.

Můj tip:

Recept můžete různě obměňovat. Nutné je dodržet pouze základní poměr semínek a vody, aby vše drželo tak jak má. Část lněných semínek můžete nahradit například dýňovými, chia nebo sezamovými. Bazalku a oregano zase můžete vyměnit třeba za kmín, rozmarýn, tymián a skvěle chutnají krekry i se sušeným lahůdkovým droždím.

PS: Pokud byste chtěli lněné krekry v RAW variantě, které si v sobě uchovají ještě větší množství výživných látek, můžete je nepéct, ale sušit. Já nemám sušičku, takže to nedělám. Údajně to jde i bez ní (na sluníčku, na topení, u kamen…), ale je třeba sušit i několik dní.