Domácí měsíčková mast

Měsíček si mě letos doslova zavolal. Přivolala mě jeho barva i vibrace a zkrátka jsem cítila, že si z něj potřebuju vyrobit mastičku, kterou se budu celou zimu hýčkat a celá natírat. Když jsem hledala, proč mě právě měsíček tak volá, dočetla jsem se, že měsíčková mast je takový všelék a zázrak snad na všechny kožní problémy. Ty nejčastější jsem sepsala níž.

mast z měsíčku lékařského recept

Jaké jsou účinky měsíčkové masti?

  • hojí rány a spáleniny
  • léčí žilní záněty, křečové žíly i hemeroidy
  • vyhlazuje jizvy a modřiny
  • regeneruje pleť
  • je vhodná i na alergický ekzém
  • má protizánětlivé účinky (a je proto ideální i na pleť s akné nebo na mykózy)
  • přináší úlevu namoženým svalům a šlachám

Měsíčková mast byla taky mojí výbavou na poutní cestě do Santiaga de Compostela. Natírala jsem si s ní každý noc nohy před spaním a myslím, že i díky ní jsem se vyhnula puchýřům, odřeninám a všem dalším problémům s nohama.

mast z měsíčku účinky recept

Měsíček užívaný vnitřně (ve formě čaje) je skvělý na všechny druhy zánětlivých onemocnění, ale hlavně na záněty žaludku a střev, taky na gynekologické problémy a bolestivou menstruaci nebo nedostatečnou funkci jater. Pokud vás něco zmíněného trápí, určitě si měsíček nasušte taky na čaj. Ten se popíjí klidně i 3x denně a recept na něj je jednoduchý – na 1 šálek čaje přelijete 1 lžičku sušeného měsíčku horkou vodou a necháte 10 minut louhovat.

Při sběru vybírejte hlavně oranžové květy měsíčku, který má nejsilnější účinky.

recept na mast z měsíčku lékařského

Ingredience:

  • 1 hrneček čestvě natrhaných květů měsíčku lékařského (nebo 1/2 sušeného)
  • 1 hrneček domácího vepřového sádla

dále potřebujeme:

  • kelímky nebo skleničky na mastičku
  • plátýnko a sítko k přecezení

Tip: Já se rozhodla tentokrát při výrobě sáhnout po klasice v podobě vepřového sádla, které je složením velmi podobné lidské kůži. K výrobě masti však můžete použít i oblíbený za studena lisované rostlinné oleje (olivový, slunečnicový, mandlový…). Pokud ovšem chcete opravdu mastičku (a ne tekutý olej), přidejte k oleji ještě trochu včelího vosku (cca lžíci na hrneček). Výslednou konzistenci otestujte kápnutím teplé směsi na talířek a popřípadě ještě přidejte. Použít můžete také bambucké nebo kakaové máslo či kokosový olej. Tyto ingredience jsou tuhé samy o sobě.

měsíček mast recept

Recept:

1.) Ve větším hrnci rozpusťte na mírném plameni sádlo, přisypte čerstvý nebo sušený měsíček a dále zahřívejte. Mast by se však neměla přímo vařit! Poté odstavte, nechte volně zchladnout a přelijte směs do sklenice.

2.) Směs nechte uležet ve tmavé místnosti (ideálně týden). Během této doby můžete směs ještě několikrát rozehřát a nechat opět zchladnout aby se z bylinky uvolnilo maximum účinných látek.

3.) Po týdnu směs opět rozehřejte a ještě tekutou přeceďte přes sítko s plátnem. Přeceděnou mastičku nalijte do předem připravených čistých kelímků (skleněných, plastových či keramických). Kelímky doporučuju předem vydezinfikovat převařením.

Mastičku skladujte v suchu a temnu. Při dobrém skladování vám vydrží klidně půl roku i déle!

Tip: Pokud byste z mastičky stále cítili sádlo, můžete na závěr do scezené masti přidat pár kapek esenciálního oleje (například levandulového nebo pomerančového). Esenciální olej navíc pomáhá s konzervací.

mast z měsíčku recept

měsíčková mast recept