Dáta Masala (Yogi tea, chai…)

Dáta masala, chai, yogi tea…Názvů mnoho, ale pokaždé je to ten jeden. Lahodný, mírně euforizující čaj, který si s příchodem podzimu a zimy moje tělo vyloženě žádá. Dátu si dávám pokaždé, když potřebuju povzbudit na těle i na duchu. Dokáže organismus krásně prohřát a dokonce navodit stav mírné euforie. A kdo by se s ubývajícím sluncem nechtěl cítit alespoň čas od času euforicky? 

dáta masala recept

Za tento účinek může speciální směs koření – skořice, zázvor, hřebíček, kardamom a pepře (osobně ještě někdy přidávám špetku badyánu…) Tahle kombinace dokáže povzbudit organismus, podpoří metabolismus a zklidní zažíváníÚčinkuje i proti nachlazení a pozor, může dodat i chuť na milostné hrátky. Je to ideální nápoj pro chladné večery i pro chvíle, kdy se cítíme unavení a potřebujeme nakopnout (fyzicky i psychicky) a zároveň zklidnit.

A jelikož její vaření chvilku trvá (a Dáty není nikdy dost), doporučuju uvařit si ji vždycky větší množství. Dátu můžete přelít do termosky a upíjet v průběhu celého dne. Nejchutnější je totiž opravdu horká. A ještě jedna věc. Normálně si nesladím čaj ani kávu, ale Dáta, ta sladká být musí (jinak to prostě není vono…). Pokud však nejste zvyklí příliš sladit, klidně uberte cukr na polovinu nebo ho nahraďte medem. Receptů na Dátu je mnoho. Tady je ten můj, roky osvědčený recept.

yogi tea recept vegan

Dáta masala recept (na 1 litr):

  • 750 ml vody
  • 250 ml mléka (rostlinné nebo čerstvé polotučné)
  • 2 lžíce černého čaje (nejlépe sypaný indický Assam)
  • 2-3 lžíce třtinového cukru (nebo medu)
  • 1 větší lžička Dáta koření

Dáta koření koupíte v prodejnách s čaji. Já si ale připravuju vlastní směs. Není to nic složitého.

Na výrobu domácího Dáta koření potřebujeme:
– 1 lžičku mleté skořice
– 1,5 lžičky mletého kardamomu
– 1 lžičku mletého hřebíčku
– 1,5 lžičky sušeného zázvoru
– 1/3 lžičky bílého pepře

Postup

Vodu nalijeme do většího kastrůlku s kořením a přivedeme k varu (pokud opravdu nespěcháte, vypněte sporák a nechte v tomto bodě koření louhovat ve vodě co nejdéle – klidně i hodinu. Ale postačí i 10 minut).

Do vody s kořením přidáme čaj, povaříme 2 minuty a dalších 10 minut necháme směs louhovat. Nakonec přilijeme mléko, přisypeme cukr a opět přivedeme k varu.

POZOR! V tomto bodě má mléko z kastrůlku tendenci “utíkat”. Plné chuti Dáty však docílíte jedině tehdy, když mléko opravdu necháte jemně vzkypět. Takže doporučuju se v této fázi od hrnce příliš nevzdalovat a celý proces hlídat.

V závěru to vše přecedíme, přelijeme do konvičky nebo termosky a popíjíme po malých šálcích…

chai latte vegan recept