Čokoládové kostky s banánem (RAW)

Raw

U nás měly letos na Vánoce tyhle čoko kostky opravdu úspěch. A tak je odteď řadím nejen mezi naše oblíbené vánoční cukroví, ale taky jako celoroční dezert (který navíc vydrží v mrazáku i na „horší časy“ a může se mlsat bez výčitek).

raw čokoládové tyčinky

Tyhle čoko kostky jsou opravdu rychlovka. Jediné, co by vás na tomto receptu mohlo časově zdržet, je namáčení ingrediencí. Aby se totiž daly ořechy i datle dobře a hravě rozmixovat, potřebují namočit (nejlépe přes noc) do vody. Postačí jim však i hodina. Druhou podmínkou pro výrobu cukroví je mixér s dobrým výkonem, který to všechno umixuje.

Pokud tohle všechno máte, stačí vám už jen pár minut, vhodná nádoba a mrazák. Jsou opravdu krémové, takže nečekejte žádné tvrdé raw cukroví. Asi proto chutnaly u nás doma i opravdovým NEvyznavačům zdravých raw dezertů.

Ingredience

(na 1 menší pekáč nebo plech o velikosti cca 27×20 cm a cca 60 malých čokoládových kostiček o velikosti zhruba 3×2 cm)

Na spodní vrstvu korpusu:

 • 170 g datlí
 • 100 g mandlí
 •  50 g vlašských ořechů
 •  20 g kakaa (nejlépe raw nepraženého)

Na čokoládovou vrstvu:

 • 2 banány
 • 3 lžíce kokosového oleje
 • 4 lžíce medu
 • 20 g kakaa (nejlépe raw nepraženého)

 

čokoládové raw s banánem

Postup

 1. Datle, vlašské ořechy a mandle namočte do vody (nejlépe přes noc, postačí jim však i hodina). Obecně platí, že čím delší doba namáčení, tím jsou menší nároky na výkonnost mixéru a krémovější výsledná konzistence.
 2. Druhý den slijte vodu a vložte všechny ořechy, datle i kakao do mixéru. Rozmixujte dohladka na lepivou, ale konzistentní kaši. Pokud by byla hmota příliš tuhá, přilijte ještě trochu (ale opravdu jen pár lžiček) vody. Vzniklou směs upěchujte do vhodného pekáčku nebo plechu vyloženého pečícím papírem.
 3. Dále rozmixujte dohladka v mixéru banán s medem, kokosovým olejem a kakaem. Vznikne vám poněkud řidší směs. Tuto směs nalijte na připravený korpus, uhlaďte a vložte asi na hodinu do mrazáku.
 4. Po ztuhnutí vyndejte celé dílo z pekáčku (díky pečícímu papíru to půjde snadno) a rozkrájejte na malé kostky. Raw cukroví můžete vložit zpátky do mrazáku a zde ho uchovat až do Vánoc. Můžete ho vytahovat po kouskách a podle potřeby (raw cukroví je rozmrazené během pár chvilek) nebo jej můžete skladovat v lednici.

Hotové kostky před servírováním poprašte kakaem.

Můj tip:

Toto cukroví je krásně krémové a vláčné, avšak po rozmrazení ne příliš pevné. Pokud chcete tvrdší a odolnější raw cukroví (například pokud chcete raw cukroví zabalit a věnovat jako jedlý dárek), přidejte do vrchního krému dvojnásobné množství kokosového oleje. 

raw čokoláda banán